MEGAMOCNI

Wiadomości z kraju i świata - 10 stycznia

prasówka przegląd wydarzenia

Dodano 2014-01-10 11:22:28 | Autor: Jacek Gibel

Wilno na krawędzi bankructwa. 4,3 mld na komputeryzację szkół. Wichury na Pomorzu.

Wilno na krawędzi bankructwa

Stolica Litwy jest zadłużona na prawie 1,3 mld litów, czyli około 1,54 mld złotych. Za taką sytuację obwinia się poprzedni rząd Andrusa Kubiliusa. Miastu nie grozi jednak podobny los jaki spotkał amerykańskie Detroit, ponieważ litewskie prawo nie przewiduje możliwości bankructwa samorządu.

4,3 mld na komputeryzację szkół

Ministerstwo Edukacji Narodowej planuje objąć programem "Cyfrowa szkoła" wszystkie typy placówek, także gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne. Pierwotnie projekt miał dotyczyć tylko szkół podstawowych. Komputeryzacja szkół ma kosztować 4,3 mld zł - ponad dwukrotnie więcej niż było zakładane. W 2012 roku Donald Tusk oznajmił, że program ma pochłonąć "zaledwie" 1,78 mld zł. Pieniądze mają pochodzić z Regionalnych Programów Operacyjnych.

Wichury na Pomorzu

Nad Bałtykiem rozpętały się wichury. Zdaniem synoptyków, porywiste wiatry osiągające nawet do 100 km/h utrzymają się do wieczora. W kilkudziesięciu miejscowościach nie ma prądu, strażacy usuwają też drzewa, gałęzie i fragmenty połamanych dachów. Wichura będzie przesuwać się z zachodu na wschód Polski.