MEGAMOCNI

Wiadomości z kraju i świata - 11 czerwca

prasa przegląd Wiadomości

Dodano 2013-06-11 11:41:30 | Autor: Jacek Gibel

Chińczycy w kosmosie. Badania nad rakiem piersi - 25-letni jubileusz. Wojna Egipt - Etiopia? Protesty w Stambule. 

Chiński załogowy statek wystrzelony w kosmos

O 11:38 naszego czasu wystartowała chińska misja Shenzhou 10. Trójosobowa załoga spędzi dwa tygodnie na stacji kosmicznej Tiangong. Shenzhou 10 to ostatni krok chińskiego planu stworzenia permanentnie zaludnionej stacji kosmicznej nad Ziemią.

25 lat badań przesiewowych raka piersi

Minęło 25 lat od pierwszych badań przesiewowych raka piersi. Ćwierćwiecze badań nie sprawiło jednak, że zmniejszyła się liczba zgonów wywołanych tym nowotworem.

Morderstwo i napad w Białymstoku – nie żyje sklepikarz

Dzisiaj rano doszło do brutalnego napadu na sklep. Napastnik to 17-letni młodzieniec, który zaatakował 50-letniego właściciela sklepu. Do tragedii doszło w Białymstoku na osiedlu Leśna Dolina przy ulicy Powstańców. Siedemnastolatek został zatrzymany przez policję. Motywy nie są znane.

Czy Egipt wypowie wojnę Etiopii?

Etiopia chce wybudować tamę w biegu Niebieskiego Nilu (jeden z dopływów Nilu). Sprzeciwiają się temu władze egipskie. Premier tego kraju twierdzi, że to może być zagrożenie dla ilości wody pitnej. Oświadczył, że władze kraju zastrzegają sobie prawo do wykorzystania wszystkich możliwych sposobów łącznie z użyciem siły aby temu zapobiec. Egipcjanie obawiają się, że z powodu budowy tamy dla elektrowni wodnej pobór wody z Nilu zmniejszy się o 20%.

Zamieszki w Stambule – wkroczyła policja

Przeciwko demonstrantom, użyto gazów łzawiących i armatek wodnych. Protestują oni przeciwko budowie meczetu i centrum handlowego na placu Taksim. Demonstracje mają również charakter antyrządowy. Policja twierdzi, że chce tylko usunąć transparenty obrażające rząd i napisy tego rodzaju na pomniku Ataturka.

zdj. sxc.hu