MEGAMOCNI

Wiadomości z kraju i świata - 11 września

Francja Korea Niemcy papierosy prasówka

Dodano 2014-09-11 11:17:25 | Autor: Jacek Gibel

Romskie starcia w Paryżu. Niemieckie drogi płatne nawet bez zgody Unii? Papierosy dwa razy droższe.

Romskie starcia w Paryżu

Siedem rannych osób, w tym jedna ciężko - to bilans starcia dwóch romskich rodzin, do którego doszło w pobliżu stolicy Francji. Kilkunastogodzinną bitwę na noże i metalowe pręty spowodowało prawdopodobnie żądanie spłaty długu przez jeden z klanów. Interweniować musiały szturmowe oddziały francuskiej żandarmerii.

Niemieckie drogi płatne nawet bez zgody Unii?

Premier Bawarii Horst Seehofer zapowiedział, że plan wprowadzenia opłat za przejazd drogami dla kierowców samochodów osobowych z zagranicy zostanie zrealizowany nawet bez wcześniejszej zgody UE. Choć opłata - obowiązująca nie tylko na autostradach, ale na wszystkich drogach - dotyczy i osób z zagranicy, i Niemców, ci ostatni dostaną w zamian obniżenie podatku od samochodów. Przeciwko takiemu rozwiązaniu protestują między innymi kraje związkowe położone przy granicy z Polską i Czechami.

Papierosy dwa razy droższe

Południowokoreański rząd proponuje podniesienie cen papierosów niemal o 100 procent, by zmniejszyć odsetek palaczy. Od przyszłego roku, paczka miałaby kosztować 4500 wonów (ok. 14 zł). Do tej pory papierosy w Korei można kupić za 2500 wonów. W Korei Południowej pali ok. 41% mężczyzn i 23% ogólnej populacji, co jest jednym z najwyższych wyników na świecie. Ostatnia podwyżka cen - o 500 wonów w 2004 roku - spowodowała 15-procentowy spadek odsetka palaczy.