MEGAMOCNI

Wiadomości z kraju i świata - 12 czerwca

igrzyska Kraków Kuba podatki prasówka VAT

Dodano 2014-06-12 11:20:22 | Autor: Jacek Gibel

Cztery ciała znalezione na Kubie. Kraków bez igrzysk olimpijskich. Zmiany w podatku VAT?

Cztery ciała znalezione na Kubie

Na zachód od stolicy Kuby, Hawany, znaleziono ciała czterech osób. Ministerstwo spraw wewnętrznych kraju uważa, że ich zabójstwo powiązane było z próbą nielegalnego wyjazdu z kraju. W związku ze sprawą zatrzymano już sześć osób. Kubańczycy mogą opuszczać wyspę bez pozwolenia rządu, jednak o otrzymanie wizy jest wciąż niezwykle trudno. W zeszłym roku Straż Wybrzeża USA zatrzymała ponad 1300 Kubańczyków, którzy próbowali dostać się na teren Stanów Zjednoczonych. Każdy obywatel Kuby, któremu uda się postawić nogę na amerykańskiej ziemi, otrzymuje bowiem prawo do pozostania na niej.

Kraków bez igrzysk olimpijskich

Rada Miasta Krakowa przyjęła wczoraj uchwałę o rezygnacji z ubiegania się o prawo organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 roku. To skutek przeprowadzonego w mieście referendum, w którym blisko 70% głosujących opowiedziało się przeciwko staraniom o organizację tej imprezy. Wniosek został przyjęty jednogłośnie. W poniedziałek odbędzie się jeszcze Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Komitet Konkursowy Kraków 2022, na którym podjęte zostaną decyzje dotyczące m.in. majątku Komisji.

Zmiany w podatku VAT?

Ministerstwo Finansów pracuje nad zmianą podatku VAT - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Krytyką Unii Europejskiej objęty jest przede wszystkim polski system stawek preferencyjnych. Analizowane są trzy warianty:

  • obniżenie stawki podstawowej o 2 punkty procentowe (do 5, 8 i 21%) i pozostawienie dotychczasowych stawek preferencyjnych;
  • obniżenie wszystkich stawek o 1 punkt procentowy;
  • wprowadzenie jednolitej stawki na poziomie 17 lub 18%.