MEGAMOCNI

Wiadomości z kraju i świata - 14 listopada

prasówka przegląd wydarzenia

Dodano 2013-11-14 11:03:32 | Autor: Jacek Gibel

Trzecie wielkie plenum w Chinach - wielkie zmiany? Czterech żołnierzy piechoty morskiej USA zginęło w wypadku. Kolejna katastrofa autobusu w Indiach.

Wielkie zmiany w Chinach?

Władze Chin wyznaczyły strategię rozwoju państwa na następne 10 lat. Na plenum ustalono m.in. położenie nacisku na rozwój rynku, przyspieszoną budowę klasy średniej i zmiany w świadczeniach socjalnych. W kuluarach mówi się, że może to być trzeci najważniejszy - po 1978 i 1993 roku - zwrot w najnowszych dziejach kraju.

Wypadek na poligonie

Czterech żołnierzy piechoty morskiej zginęło w wypadku na poligonie w bazie Camp Pendleton w Kalifornii. Żołnierze ponieśli śmierć w wyniku eksplozji pocisku moździerzowego. Do wypadku - według oficera formacji - doszło podczas rutynowego oczyszczania obiektu przed ćwiczeniami. Dokładne okoliczności ma jednak wyjaśnić specjalne dochodzenie.

Katastrofa autobusu w Indiach

Co najmniej 7 osób zginęło, a 42 zostały ranne w wypadku autobusu w Indiach. Pojazd uderzył w barierkę oddzielającą od siebie pasy ruchu i stanął w płomieniach. To już drugi taki incydent w Indiach w krótkim czasie. Przed tygodniem w podobnym wypadku w stanie Andhra Pradesz zginęło 45 osób.