MEGAMOCNI

Wiadomości z kraju i świata - 14 maja

Polska prasówka Turcja ZSRR

Dodano 2014-05-14 11:22:06 | Autor: Jacek Gibel

Katastrofa w kopalni w Turcji. Pięć województw zagrożonych podtopieniem. Katowickie centrum pozbywa się pomnika sowieckich żołnierzy.

Katastrofa w kopalni w Turcji

Co najmniej 205 osób zginęło w kopalni w Somie (Turcja) po tym, jak pod ziemią doszło do wybuchu. 80 osób jest rannych, w tym cztery ciężko. Trwa akcja ratunkowa, ponieważ w kopalni, na głębokości dwóch kilometrów, wciąż znajdują się ludzie. W momencie wybuchu pod ziemią było blisko 800 górników. 360 z nich zostało już ewakuowanych.

Pięć województw zagrożonych podtopieniem

Na dziś zaplanowane jest spotkanie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. To reakcja na ostatnie ulewne deszcze. "Sytuacja może skutkować podtopieniami, szczególnie w zlewniach górskich oraz silnie zurbanizowanych. Zgodnie z prognozami należy spodziewać się rozszerzenia obszaru opadów na województwa dolnośląskie, opolskie, mazowieckie, podlaskie" - podkreślono w komunikacie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

Katowickie centrum pozbywa się pomnika sowieckich żołnierzy

Z cokołu na placu Wolności w Katowicach zdjęto pomnik Wdzięczności Armii Radzieckiej. Monument za kilka miesięcy przeniesiony zostanie na lokalny cmentarz żołnierzy sowieckich. Wcześniej trafi do Gliwickich Zakładów Urządzeń Technicznych, gdzie zostanie poddany renowacji. Przeciwko jego obecności w obecnym miejscu od dawna protestowali przedstawiciele opozycji z czasów PRL.