MEGAMOCNI

Wiadomości z kraju i świata - 16 czerwca

Chiny Kolumbia Polska prasówka

Dodano 2014-06-16 11:32:55 | Autor: Jacek Gibel

"Afera taśmowa" w Polsce. Skazani na śmierć za wypadek samochodowy. Santos ponownie prezydentem Kolumbii.

"Afera taśmowa" w Polsce

Tygodnik "Wprost" opublikował taśmy z rozmów szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza z prezesem NBP Markiem Belką i byłym ministrem Sławomirem Cytryckim. Rozmowy miały dotyczyć wsparcia przez NBP budżetu państwa kilka miesięcy przed wyborami. Zdaniem tygodnika, spotkanie odbyło się w lipcu 2013 roku. Według "Wprost", podobnych taśm jest więcej - nagrane miały zostać spotkania m.in. szefów CBA, NIK, czołowych polskich biznesmenów i polityków.

Santos ponownie prezydentem Kolumbii

Juan Manuel Santos został ponownie wybrany prezydentem Kolumbii. W drugiej turze wyborów uzyskał blisko 51% głosów, wyprzedzając prawicowego Oscara Ivana Zuluagę (45%). Santos rządził Kolumbią od 2010 roku. W sierpniu zostanie zaprzysiężony na kolejną czteroletnią kadencję. "To pokolenie pokoju. Miliony Kolumbijczyków wybrały nadzieję zamiast strachu", powiedział po ogłoszeniu wyników.

Skazani na śmierć za wypadek samochodowy

Trzy osoby zostały skazane na śmierć za wypadek samochodowy, do którego doszło w październiku zeszłego roku na Placu Niebiańskiego Spokoju w Chinach. Samochód wjechał wtedy w grupę turystów i stanął w płomieniach, zabijając pięć osób i raniąc 38. Sąd w prowincji Xinjiang uznał sprawców wypadku winnymi "brutalnego ataku terrorystycznego". Co najmniej dwóch z nich wywodzi się ze społeczeństwa muzułmańskiego.