MEGAMOCNI

Wiadomości z kraju i świata - 16 października

Hiszpania Maroko Nepal Polska prasówka

Dodano 2014-10-16 11:44:45 | Autor: Jacek Gibel

Rośnie liczba ofiar w Nepalu. Powązki nie dla komunistów. Dramatyczne sceny na granicy Maroka i Hiszpanii.

Rośnie liczba ofiar w Nepalu

Co najmniej 23 osoby zginęły pod lawinami w nepalskich Himalajach. Związek Agencji Trekkingowych Nepalu poinformował, że zaginionych jest 85 osób. W środę odnaleziono dziewięć ciał, w tym Polaków. Skarbnik Związku dodał, że uratowano już 23 osoby. 15 z nich przebywa w szpitalu w stolicy kraju, Katmandu. Poszukiwania pozostałych wspinaczy wciąż trwają.

Powązki nie dla komunistów

Szef Ministerstwa Obrony Narodowej, Tomasz Siemoniak, poinformował, że generałowie z PRL nie będą już chowali w części cmentarza na Powązkach zarządzanego przez wojsko. "Zależało nam na tym, by miejscem na Powązkach były honorowane osoby, które służyły niepodległej Polsce" - mówi rzecznik MON płk Jacek Sońta. Przywilej ten będzie więc zarezerwowany tylko dla tych, którzy zostali odznaczeni przez prezydenta RP.

Dramatyczne sceny na granicy Maroka i Hiszpanii

10 osób, w tym 5 policjantów ucierpiało podczas próby przekroczenia przez 300 imigrantów granicy marokańsko-hiszpańskiej. Około 140 imigrantów utknęło na szczycie sześciometrowego płotu odgradzającego oba kraje, skąd po kilku godzinach ściągnęli ich marokańscy strażnicy graniczni. Trzem osobom udało się przedostać przez szpaler policjantów i uciec do centrum Melilli - hiszpańskiej enklawy w Afryce. Hiszpańska policja twierdzi, że ucieczki afrykańskich uchodźców do Hiszpanii mają związek z zaniedbaniami ze strony marokańskiej policji.