MEGAMOCNI

Wiadomości z kraju i świata - 16 września

prasówka przegląd wydarzenia

Dodano 2013-09-16 11:32:15 | Autor: Jacek Gibel

NIK negatywnie ocenia 112. Trzy kobiety zabite przez rodzinę w zabójstwie honorowym. Strzały na granicy koreańskiej - mężczyzna nie żyje.

Strzały na granicy koreańskiej

Południowokoreańscy strażnicy graniczni zastrzelili mężczyznę próbującego przedostać się do Korei Północnej. Mimo ostrzeżeń żołnierzy, mężczyzna próbował przepłynąć graniczną rzekę, co spowodowało otwarcie ognia.

112 z problemami

NIK ocenia, że Polska ma wciąż problemy ze zbudowaniem spójnego systemu rozwiązywania sytuacji kryzysowych - poinformował rzecznik Izby Paweł Biedziak. Numer 112 wciąż jest jedynie centralą telefoniczną zamiast kierować akcjami ratowniczymi. NIK podkreślił, że w Polsce istnieją dublujące się struktury - zarządzania kryzysowego i formacje obrony cywilnej, których kompetencje nakładają się.

Zabójstwo honorowe w Pakistanie - trzy kobiety ofiarami

Pakistanka, która uciekła od męża oraz pomagające jej kuzynka i ciotka zostały ofiarami zabójstwa honorowego na północnym zachodzie kraju - poinformowały lokalne władze. Pakistański kodeks karny nie ma władzy nad zabójstwami honorowymi regulowanymi przez sądy plemienne. Szacuje się, że w 2011 roku w ten sposób zginęło ponad 1000 kobiet.