MEGAMOCNI

Wiadomości z kraju i świata - 17 czerwca

Kenia Polska prasówka Somalia USA

Dodano 2014-06-17 11:31:24 | Autor: Jacek Gibel

Tornada w USA. Islamiści atakują Kenię. Kolejna zmiana w gabinecie.

Tornada w USA

Co najmniej jedna osoba zginęła, a 19 zostało rannych na skutek tornad, które przeszły nad amerykańskim stanem Nebraska. Zniszczona została między innymi miejscowość Pilger (ok. 160 km od największego miasta stanu, Omahy). Liczba poszkodowanych może jeszcze wzrosnąć, ponieważ Straż Narodowa Nebraski wciąż odkopuje zniszczone domostwa.

Islamiści atakują Kenię

Islamscy rebelianci z al-Shabab zabili co najmniej 10 osób w ataku na jedną z wiosek niedaleko miasta Mpeketoni. To już kolejny atak z ich strony - w niedzielę grupa powiązana z al-Kaidą zabiła 48 osób w miejskich hotelach i na posterunku policji. Al-Shabab mówi, że operacja w Kenii będzie kontynuowana. Ma to być odwet za pobyt kenijskich wojsk w Somalii i zabijanie muzułmanów. Kenia wysłała wojska do sąsiedniej Somalii w 2011 roku, aby wspomóc rząd w walce z rebeliantami.

Kolejna zmiana w gabinecie

Małgorzata Omilanowska została nową minister kultury i dziedzictwa narodowego. Zastąpi na tym stanowisku Bogdana Zdrojewskiego, który zdobył mandat do Parlamentu Europejskiego. Prof. dr hab. Małgorzata Omilanowska pełniła do tej pory funkcję podsekretarza stanu w resorcie kultury. Z wykształcenia jest historykiem sztuki. Specjalizuje się w problemach architektury XIX i XX wieku, teorii sztuki i opieki nad zabytkami.