MEGAMOCNI

Wiadomości z kraju i świata - 17 lipca

Algieria Chiny Filipiny prasówka Tunezja

Dodano 2014-07-17 11:36:06 | Autor: Jacek Gibel

Atak na tunezyjskich żołnierzy. Gwałtowne burze w Chinach. Tajfun niszczy Filipiny.

Atak na tunezyjskich żołnierzy

Co najmniej 14 tunezyjskich żołnierzy zginęło, a ponad 20 zostało rannych w ataku rebeliantów w pobliżu granicy z Algierią. Jak informuje ministerstwo obrony narodowej, liczba ofiar prawdopodobnie jeszcze wzrośnie. W Górach Tunezyjskich od ponad roku trwa operacja wymierzona przeciwko bojownikom powiązanym z al-Kaidą. Atak, do którego doszło wczoraj wieczorem, jest jednym z najkrwawszych podczas tych działań.

Gwałtowne burze w Chinach

Południowa część Chin zmaga się z gwałtownymi burzami i ulewnymi deszczami. W prowincji Jiangxi pioruny zabiły już sześć osób, sześć kolejnych uznanych zostało za zaginione. Od prądu odciętych jest blisko 300 tysięcy gospodarstw domowych. Podtopione zostało też kilka ulic w stolicy kraju, Pekinie.

Tajfun niszczy Filipiny

Miliony osób zostały bez prądu po tym, jak potężny tajfun przeszedł przez centralną część Filipin, zabijając 38 osób. Kolejne 10 zostało rannych, a 6 uznano za zaginione. Tajfun nawiedził kraj we wtorek, ale dopiero dziś oddalił się od stolicy Filipin, Manili. Straty w infrastrukturze oszacowano na około milion dolarów, a w plonach i zwierzynie gospodarskiej - 14 mln dolarów. Żywioł wędruje teraz na zachód, w kierunku Chin.