MEGAMOCNI

Wiadomości z kraju i świata - 17 października

Ebola góry Hiszpania prasówka Szwajcaria Ukraina

Dodano 2014-10-17 11:40:14 | Autor: Jacek Gibel

Polak zginął w Alpach Szwajcarskich. Specjalny status Donbasu. Kolejne podejrzenia Eboli w Europie.

Polak zginął w Alpach Szwajcarskich

Polski alpinista zginął w górach podczas zdobywania szczytu Stecknadelhorn. Do wypadku doszło we wtorek, jednak dopiero dziś policja wydała oficjalny komunikat w tej sprawie. Szczyt był celem wyprawy pięcioosobowej grupy Polaków. Podczas schodzenia z gór, odkryto brak jednego z uczestników. Ratownicy odnaleźli ciało 40-latka następnego dnia, na wysokościu 3800 metrów.

Specjalny status Donbasu

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko podpisał ustawę o specjalnym statusie tych rejonów w Donbasie, które są opanowane przez prorosyjskich separatystów - poinformował urząd prezydencki. Dokument został uchwalony przez ukraiński parlament miesiąc temu. Na jego mocy, środki na rozwój społeczno-gospodarczy regionu będą wydzielane przez państwo. 7 grudnia w obwodach donieckim i ługańskim, opanowanych przez separatystów, mają się odbyć przedterminowe wybory samorządowe.

Kolejne podejrzenia Eboli w Europie

Cztery osoby hospitalizowano w Hiszpanii z podejrzeniem zarażenia wirusem Ebola. Jedna z nich przyleciała samolotem linii Air France, razem z blisko 160 innymi pasażerami. Pozostali pacjenci to osoba mająca kontakt z jedną z zarażonych pielęgniarek, misjonarz przebywający wcześniej w Liberii i pracownik Czerwonego Krzyża na Teneryfie, który opiekował się chorymi w Sierra Leone.