MEGAMOCNI

Wiadomości z kraju i świata - 17 września

Brazylia Fidżi Izrael Palestyna prasówka

Dodano 2014-09-17 11:07:12 | Autor: Jacek Gibel

Wybory na Fidżi. Kolejne zamieszki na linii Izrael-Palestyna? Wojna o puszczę.

Wybory na Fidżi

Zakończyło się głosowanie w pierwszych wyborach parlamentarnych na Fidżi od czasu przejęcia władzy przez Franka Bainimaramę w 2006 roku. Według opinii politologów, to właśnie jego partia ma największe szanse na uzyskanie większości w nowym rządzie. Oficjalne wyniki poznamy za kilka dni, jednak pierwszych nieoficjalnych danych można spodziewać się już jutro. W parlamencie Fidżi zasiądzie 50 deputowanych wybranych spośród blisko 250 kandydatów.

Kolejne zamieszki na linii Izrael-Palestyna?

Rzecznik izraelskiej armii, płk Peter Lerner, poinformował, że na terytorium Izraela spadła rakieta wystrzelona ze Strefy Gazy. "Po raz pierwszy od operacji rakieta wystrzelona z Gazy dotarła na południe Izraela. Nikt nie został ranny, nie było żadnych strat" - napisał na Twitterze. Palestyńska strona oświadczyła, że przestrzega warunków rozejmu. Hamas i Izrael zawarły porozumienie o długoterminowym zawieszeniu broni 26 sierpnia, po 50 dniach walk, w których zginęło ponad 2 tysiące Palestyńczyków, w większości ludność cywilna.

Wojna o puszczę

Indiańskie plemię Ka'apor wypowiedziało wojnę drwalom nielegalnie karczującym Puszczę Amazońską. Problem niedozwolonej wycinki drzew od lat znany jest brazylijskiemu rządowi, który jednak nie reaguje. Indianie postanowili więc własnoręcznie zatroszczyć się o puszczę. Do tej pory ograniczają się do przepędzania i pobić drwali oraz niszczenia sprzętu. Puszcza Amazońska regularnie patrolowana jest przez indiańskich wojowników, zwłaszcza w rejonach, gdzie do nielegalnej wycinki dochodzi najczęściej.