MEGAMOCNI

Wiadomości z kraju i świata - 18 września

Australia Filipiny prasówka Szkocja

Dodano 2014-09-18 11:25:31 | Autor: Jacek Gibel

Budzi się wulkan Mayon. Historyczne referendum w Szkocji. Udaremniony plan zamachu w Australii.

Budzi się wulkan Mayon

Najbardziej aktywny wulkan Filipin, Mayon, znów się budzi. Filipińska agencja sejsmologiczna zarządziła najwyższy, trzeci stopień alarmowy. Zarządzono już ewakuację 10 tysięcy ludzi, mieszkających w promieniu 6 km od wulkanu. Ostatnia erupcja Mayon miała miejsce w 2006 roku, jednak najtragiczniejsza wciąż pozostaje ta sprzed dwóch wieków. W 1814 roku zginęło 1200 osób, a dziesiątki miejscowości zostały zniszczone.

Historyczne referendum w Szkocji

O 7 rano czasu lokalnego (8 rano czasu polskiego) rozpoczęło się historyczne referendum w Szkocji. Dotyczy ono ewentualnego oderwania się kraju od Wielkiej Brytanii i utworzenia niepodległego państwa. Frekwencja w wyborach szacowana jest na ponad 90 procent. Głosy będą liczone od razu po zamknięciu lokali (ok. 22 czasu lokalnego), a wyniki możemy poznać nawet jutro rano. Jeśli Szkocja oderwie się od Zjednoczonego Królestwa, będzie to pierwszy przypadek utworzenia nowego państwa w Unii Europejskiej.

Udaremniony plan zamachu w Australii

15 osób zostało aresztowanych w porannej akcji antyterrorystycznej w australijskim Sydney. W działaniach brało udział 800 uzbrojonych funkcjonariuszy. Jednej z osób postawiono zarzut planowania ataku terrorystycznego - jeszcze dziś stanął przed sądem. Od ubiegłego tygodnia, w Australii obowiązuje stan podwyższonego zagrożenia terrorystycznego.