MEGAMOCNI

Wiadomości z kraju i świata - 19 września

Francja prasówka Szkocja USA

Dodano 2014-09-19 11:40:40 | Autor: Jacek Gibel

Szkocja mówi "nie". Masakra na Florydzie. Francja atakuje Państwo Islamskie.

Szkocja mówi "nie"

Wczorajsze referendum nie przyniosło niepodległości Szkotom. Przeciwko odłączeniu się od Wielkiej Brytanii głosowało nieco ponad 2 miliony osób, za oderwaniem się od Zjednoczonego Królestwa - nieco ponad 1,6 miliona. Premier David Cameron zapowiedział jednak przyznanie szerszych kompetencji nie tylko Szkocji, ale również Walii i Irlandii Płn.

Masakra na Florydzie

51-letni mężczyzna zastrzelił swoją córkę oraz sześcioro jej dzieci, po czym targnął się na własne życie. Do zdarzenia doszło w amerykańskiej miejscowości Bell na Florydzie. Mężczyzna, zidentyfikowany jako Don Charles Spirit, był już kiedyś aresztowany za napad z bronią.

Francja atakuje Państwo Islamskie

Francuzi przeprowadzili pierwsze ataki powietrzne na pozycje rebeliantów Państwa Islamskiego (ISIS) w Iraku - poinformowało biuro prezydenta Francji, Francois Hollande'a. Do tej pory kraj ograniczał się tylko do rekonesansu powietrznego i dostarczania broni Kurdom. Prezydent Hollande dodał, że ataki powietrzne obejmą tylko pozycje dżihadystów w Iraku, a nie w sąsiedniej Syrii. Poinformował też, że nie wyśle do Iraku wojsk lądowych.