MEGAMOCNI

Wiadomości z kraju i świata - 1 sierpnia

Izrael owoce Palestyna Polska prasówka Rosja warzywa

Dodano 2014-08-01 11:22:39 | Autor: Jacek Gibel

Zawieszenie broni w Strefie Gazy. Embargo na polską żywność. Gwałtowne ulewy w kraju.

Zawieszenie broni w Strefie Gazy

O 7:00 czasu polskiego rozpoczął się 72-godzinny rozejm humanitarny w Strefie Gazy. Izrael informuje jednak, że w dalszym ciągu będzie prowadził działania defensywne. Delegacje Izraela i Palestyny wyjadą do Egiptu na rozmowy pokojowe, mające doprowadzić do trwałego zawieszenia walk. W trwających od 8 lipca walkach izraelscy żołnierze zabili już blisko 1500 Palestyńczyków - zdecydowaną większość ofiar stanowi ludność cywilna (w tym nawet ponad 200 dzieci). Już parę godzin po ogłoszeniu rozejmu, w izraelskim ataku zginęło kolejnych czterech Palestyńczyków.

Embargo na polską żywność

Od dziś obowiązuje rosyjskie embargo na polskie owoce i warzywa. Do Rosji nie wjadą między innymi jabłka, gruszki, śliwki, wiśnie, kapusta i kalafiory. Oficjalnym powodem embarga jest niespełnienie rosyjskich norm, jednak wielu obserwatorów uważa, że jest to decyzja typowo polityczna.

Gwałtowne ulewy w kraju

Ponad 200 interwencji straży pożarnej zanotowano wczoraj w aglomeracji śląskiej. Po południu przeszły tamtędy gwałtowne ulewy. Zalane są między innymi piwnice i ulice. W Małopolsce woda sięgała nawet 7 cm na metr kwadratowy. Tam strażacy interweniowali ponad 350 razy. W Suchej Beskidzkiej obowiązuje alarm powodziowy, dziesiątki domów zostały podtopione.