MEGAMOCNI

Wiadomości z kraju i świata - 1 września

Ebola Polska prasówka

Dodano 2014-09-01 11:17:12 | Autor: Jacek Gibel

Kolejne przypadki Eboli w Europie? Nowy rok szkolny. Unijne zmiany w sprzęcie AGD.

Kolejne przypadki Eboli w Europie?

Do szpitali w Lipsku i Sztokholmie trafiły dwie osoby z podejrzeniem zarażenia wirusem Ebola. Obie przebywały niedawno w krajach objętych epidemią. Według ostatniego bilansu, na chorobę zmarło już ponad 1500 osób. W Europie odnotowano póki co jeden śmiertelny przypadek. Przeciwko gorączce Ebola nie istnieje jeszcze dopuszczone do obrotu lekarstwo, jednak zachęcająco wyglądają wyniki eksperymentalnej terapii lekiem ZMapp.

Nowy rok szkolny

W Polsce rozpoczął się kolejny rok szkolny. Uczniów czeka wiele zmian, m.in. w egzaminach końcowych. Maturzyści nie będą już tworzyć prezentacji na matury ustne, a zamiast tego odpowiedzą na wylosowane pytanie z tekstu kultury. Nową formułę będzie też miał egzamin szóstoklasistów. Wprowadzony został również darmowy podręcznik.

Unijne zmiany w sprzęcie AGD

Odkurzacze, które od 1 września trafią do sprzedaży w krajach Unii Europejskiej, nie będą mogły zużywać więcej energii elektrycznej niż 62 kilowatogodziny w ciągu roku, a ich zużycie nie będzie większe niż 1600 W – informuje Dariusz Bogacz z BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego. – Unia Europejska określiła również nowe wymogi co do skuteczności pracy takich urządzeń – na powierzchniach miękkich, np. dywanach, ich minimalna skuteczność została określona na 70 proc., a na twardych – 95 proc. Nowe odkurzacze muszą też mieć etykiety energetyczne, podobne do znajdujących się m.in. na lodówkach czy pralkach, informujące o zużyciu energii.