MEGAMOCNI

Wiadomości z kraju i świata - 20 sierpnia

Dodano 2013-08-20 11:35:03 | Autor: Jacek Gibel

Tornado w Egipcie. Wyciek radioaktywnej wody z elektrowni w Japonii. Nieoficjalnie - zgromadzono wymaganą liczbę głosów pod wnioskiem o referendum w Warszawie.

Referendum ws. odwołania prezydent Warszawy

Jak donosi TVN24, według nieoficjalnych wyników doliczono się już wymaganej liczby głosów pod wnioskiem o referendum ws. odwołania Hanny Gronkiewicz-Waltz. Zgodnie z ustawą, komisarz wyborczy ma czas do jutra na wydanie postanowienia o przyjęciu lub odrzuceniu wniosku o referendum. Jeśli wniosek zostanie przyjęty, referendum musi odbyć się w ciągu 50 dni.

W Egipcie zamordowano dziennikarza

Do tragedii doszło w mieście Damanhur na północy kraju. Sprawcami byli funkcjonariusze sił bezpieczeństwa Egiptu. Zamordowany Abdel-Raouf był dziennikarzem egipskiej gazety Al-Ahram. Wojskowi otworzyli ogień do samochodu szefa przedstawicielstwa Al-Ahram w prowincji Beheira Tamera Abdel-Raoufa, w którym znajdował się również dziennikarz innej gazety. Powodem do ostrzelania samochodu był jego ostry skręt przed punktem kontroli. – polish.ruvr.pl

Niemcy nawiedziło tornado

Dzisiaj w okolicach miasta Aalen w kraju związkowym Baden-Württemberg, pojawiła się trąba powietrzna, która zabiła 27 osób. Wszyscy zostali zaskoczeni w podczas wypoczynku w miasteczku namiotowym.

Uratowani z tonącego statku u wybrzeży australijskich

Do zdarzenia doszło u wybrzeży Wyspy Bożego Narodzenia, australijskiego terytorium zależnego, statek ze 106 osobami na pokładzie, zaczął nabierać wody. Na okręcie płynęli nielegalni imigranci. To prawdopodobnie Indonezyjczycy, którzy próbowali dopłynąć do wyspy należącej do Australii.

Wyciek w elektrowni w Fukushimie

Ze zbiorników elektrowni w Fukushimie wyciekło co najmniej 300 ton radioaktywnych substancji - donosi operator elektrowni, firma TEPCO. Powodem jest prawdopodobnie nieszczelność zaworu. Skażona woda emituje promieniowanie równe 100 milisiwertów na godzinę, co oznacza, że w ciągu 60 minut człowiek wystawiony jest na dawkę radiacji, którą pracownik normalnie otrzymałby przez 5 lat.