MEGAMOCNI

Wiadomości z kraju i świata - 21 października

prasówka przegląd wydarzenia

Dodano 2013-10-21 11:35:19 | Autor: Jacek Gibel

Ruszył Szczyt Noblistów. Wypadek pod Warszawą. Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał werdykt w sprawie zbrodni katyńskiej.

Karambol pod Warszawą

Na drodze krajowej nr 92 w Błoniu pod Warszawą doszło do zderzenia czterech samochodów. Nad ranem ciężarówka zderzyła się z samochodem osobowym i dwoma busami. Kilkanaście osób zostało rannych, w tym jedna ciężko. Droga jest nieprzejezdna, na miejscu pracują policja, straż pożarna i pogotowie.

Wyrok w sprawie zbrodni katyńskiej

Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał, że nie może ocenić rosyjskiego śledztwa w sprawie zbrodni katyńskiej z lat 1990-2000, ponieważ Rosja przyjęła konwencję praw człowieka dopiero w 1998 roku. Oznacza to, że podtrzymany został dotychczasowy wyrok. W kwietniu 2012 roku Trybunał orzekł, że "masowy mord dokonany na polskich więźniach można traktować jako zbrodnię wojenną".

Ruszył Szczyt Noblistów

W warszawskim Pałacu Kultury i Nauki rozpoczął się XIII Szczyt Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla pod hasłem "Solidarność dla pokoju - czas działać". W szczycie biorą udział m.in. Dalajlama, Lech Wałęsa i Michaił Gorbaczow. Były prezydent Polski zaapelował o "laickie 10 przykazań" dla świata, na których zbuduje się wspólną przyszłość.