MEGAMOCNI

Wiadomości z kraju i świata - 22 sierpnia

prasówka przegląd wydarzenia

Dodano 2013-08-22 11:38:45 | Autor: Jacek Gibel

Znamy datę pogrzebu Mrożka. Atak biologiczny w Syrii? Koreański satelita wyprowadzony an orbitę.

Masakra w Syrii - użyto broni chemicznej?

Jak donosi syryjska opozycja, ponad tysiąc osób zginęło w Damaszku po wypuszczeniu przez siły reżimowe rakiet z toksycznymi substancjami. 35 państw członkowskich ONZ wystosowało list domagając się pełnego śledztwa. Rząd Syrii zaprzecza oskarżeniom opozycjonistów, opisując je jako "nielogiczne i sfabrykowane".

Bitcoiny oficjalnie środkiem płatniczym w Niemczech

Niemieckie Ministerstwo Finansów uznało wirtualną walutę bitcoin za środek płatniczy w kraju. Aby przyjmować płatności w nowej walucie, trzeba jednak posiadać specjalne zezwolenie od Urzędu Nadzoru Finansowego. Wszystkie transakcje w bitcoinach mogą być teraz opodatkowane przez niemiecki fiskus.

Będzie wystrzelona południowokoreański satelita

Dzisiaj na orbitę zostanie wyprowadzony południowokoreański satelita zdalnego sondowania Ziemi KompSat-5. Będzie to międzykontynentalna rakieta balistyczna MBR RS-20. Start MBR odbędzie się w ramach programu Dniepr.

Chciał wysadzić w powietrze kamienicę w Katowicach

Do zdarzenia doszło w nocy przy ulicy Wiosny Ludów w Katowicach – Szopienicach. 33 mężczyzna chciał detonować butlę z gazem. Jego rodzina zagrożona jest eksmisją a mężczyzna chciał aby wznowiono im dostawę wody. Groźbami wysadzenia budynku, chciał to wymusić. Odpowie zarzuty sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy oraz używania gróźb karalnych.

Sławomir Mrożek zostanie pochowany 17 września

Prawdopodobnie tego dnia odbędzie się uroczystość żałobna po śmierci Sławomira Mrożka. Taką informację przekazał prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Prochy złożone w Panteonie Narodowym w podziemiach kościoła św. Piotra i Pawła w Krakowie.