MEGAMOCNI

Wiadomości z kraju i świata - 23 czerwca

Hawaje Izrael Polska prasówka Syria USA

Dodano 2014-06-23 11:29:11 | Autor: Jacek Gibel

Pożar w małopolskiej szkole. Wysoka aktywność Mauna Loa. Wzgórza Golan ostrzelane przez lotnictwo.

Pożar w małopolskiej szkole

Jak informuje radio RMF FM, w Zespole Szkół Publicznych w małopolskiej Kleczy Dolnej doszło do pożaru. Z budynku ewakuowano 250 uczniów. Pracownik techniczny szkoły, który próbował gasić ogień przed przybyciem straży pożarnej, doznał oparzeń. Do pożaru doprowadziło zapalenie się dekoracji w sali teatralnej. Ogień jest już opanowany, teraz trwa oddymianie budynku. Lekcje w ZSP zostały dziś odwołane.

Wysoka aktywność Mauna Loa

Największy na świecie aktywny wulkan, Mauna Loa (USA), budzi się do życia. W ostatnich miesiącach zarejestrowano jego najwyższą aktywność od czasu ostatniej erupcji w 1984 roku. Jak mówią sejsmolodzy, nie można jeszcze określić, kiedy nastąpi kolejny wybuch, jednak aktywność wulkanu pozostaje pod stałą kontrolą. Trzydzieści lat przerwy między erupcjami uznawane jest w przypadku Mauna Loa za bardzo długi okres.

Wzgórza Golan ostrzelane przez lotnictwo

Izraelskie lotnictwo ostrzelało położone przy granicy z Syrią Wzgórza Golan. To odpowiedź za wczorajszą śmierć izraelskiego chłopca. 15-latek zginął w eksplozji samochodu w tamtym rejonie, a jego ojciec został ranny. Izrael uznaje ten incydent za akt agresji. Wzgórza Golan są terenem spornym, do którego prawa rości sobie nie tylko Syria, ale i Liban. Oficjalnie jednak należą one do Izraela i oddzielone są od Syrii neutralnym pasem kontrolowanym przez ONZ.