MEGAMOCNI

Wiadomości z kraju i świata - 23 października

Kanada Polska prasówka

Dodano 2014-10-23 11:40:34 | Autor: Jacek Gibel

Strzelanina w kanadyjskim parlamencie. Poważny wybuch gazu w Katowicach. Średniowieczny gród w centrum Bytomia.

Strzelanina w kanadyjskim parlamencie

Dwie osoby - zamachowiec i pełniący wartę kapral - zginęły w środowym ataku na siedzibę kanadyjskiego parlamentu. Premier Kanady, Stephen Harper, wygłosił już orędzie, w którym podkreślił, że "Kanada nie da się zastraszyć". Atak miał podłoże terrorystyczne - zdjęcie zamachowca pojawiło się w mediach społecznościowych za pośrednictwem konta należącego do Państwa Islamskiego. Sam napastnik niedawno przeszedł na islam.

Poważny wybuch gazu w Katowicach

W kamienicy w centrum Katowic doszło dziś do poważnego wybuchu gazu. W budynku zawaliły się trzy kondygnacje, a pięć osób zostało rannych i trafiło do szpitala. Trwają poszukiwania kolejnych trzech osób, wśród których mogą znajdować się dzieci. W akcję zaangażowanych jest ponad 200 strażaków.

Średniowieczny gród w centrum Bytomia

Archeolodzy z Uniwersytetu Śląskiego natrafili w Bytomiu na ślady średniowiecznego grodu. Mają dowody na to, że istniał w miejscu, gdzie dziś jest Wzgórze Małgorzaty. Na miejscu odnaleziono m.in. fragmenty ceramiki z XII wieku. Znaleziska mogą doprowadzić do dalszych odkryć w Bytomiu, m.in. ruin jednego ze średniowiecznych kościołów.