MEGAMOCNI

Wiadomości z kraju i świata - 24 lipca

ETPC Irak Polska prasówka Tajwan

Dodano 2014-07-24 11:16:13 | Autor: Jacek Gibel

Katastrofa lotnicza na Peskadorach. Tragiczny wypadek w Jadownikach. Atak na konwój więzienny niedaleko Bagdadu. Polska winna w sprawie więzień CIA.

Katastrofa lotnicza na Peskadorach

48 osób zginęło, a 10 zostało rannych w katastrofie samolotu tajwańskich linii lotniczych Transasia, który rozbił się wczoraj przy lądowaniu w mieście Magong na archipelagu Peskadorów, należącym do Tajwanu. Wcześniej służby ratownicze informowały o 51 ofiarach śmiertelnych. Wiadomo, że wśród nich było dwóch francuskich studentów.

Tragiczny wypadek w Jadownikach

Trzyosobowa rodzina - małżeństwo z dwuletnim dzieckiem - zginęła w wypadku, do którego doszło minionej nocy na drodze krajowej nr 94 w Jadownikach (Małopolskie). Fiat panda, którym jechała, najpierw uderzył w przechodzące przez jezdnię dziki, a następnie zderzył się z ciężarówką. Kierowca tego ostatniego był trzeźwy. Na drodze nie występują już utrudnienia w ruchu.

Atak na konwój więzienny niedaleko Bagdadu

Islamscy rebelianci wysadzili w powietrze, a później ostrzelali konwój wiozący więźniów z miasta Taji do Bagdadu - informuje agencja Reuters. W ataku zginęło 51 więźniów - prawdopodobnie innych rebeliantów - i 9 policjantów. Nie ma informacji o ofiarach wśród napastników. Dwa dni temu 21 osób zginęło w zamachu bombowym w stolicy kraju, Bagdadzie. W ostatnich tygodniach sytuacja w Iraku znacznie się zaostrzyła. Jest to skutek przejęcia przez sunnickich rebeliantów wielu miast w północno-zachodniej części kraju.

Polska winna w sprawie więzień CIA

100 i 130 tysięcy euro - takie kwoty musi zapłacić Polska dwóm poszkodowanym twierdzącym, że byli przetrzymywani w więzieniach CIA na terytorium naszego kraju. Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu uznał, że Polska naruszyła m.in. zakaz tortur i nieludzkiego traktowania we wspomnianych więzieniach. Orzeczenie jest nieprawomocne. Można się od niego odwołać do Wielkiej Izby ETPC.