MEGAMOCNI

Wiadomości z kraju i świata - 24 września

Brazylia Polska prasówka Rosja Ukraina

Dodano 2014-09-24 11:18:38 | Autor: Jacek Gibel

Brazylia przeciwna wylesianiu. Górnicy blokują rosyjski węgiel. Rosja grozi Ukrainie.

Brazylia przeciwna wylesianiu

Brazylia odmówiła podpisania paktu ustalającego na 2030 rok zakończenie akcji deforestacji. USA, Kanada i kraje Unii Europejskiej znalazły się w gronie 30 państw, które postanowiły ograniczyć wycinkę lasów o połowę przed 2020 rokiem, a do końca 2030 roku - całkowicie. ONZ ma nadzieję, że pakt wejdzie w życie jeszcze w przyszłym roku.

Górnicy blokują rosyjski węgiel

Górnicy zablokowali kolejowe przejście graniczne Braniewo-Mamonowo, uniemożliwiając przejazd pociągów. Akcja ma na celu uniemożliwienie wjazdu do kraju transportu węgla z Rosji. Związkowcy zajęli pięć torów, a służby kolejowe wstrzymały ruch pociągów. Górnicy już w kwietniu zapowiadali wzięcie spraw w swoje ręce. Na torach jest około 170 protestujących.

Rosja grozi Ukrainie

Rosja zagroziła Ukrainie całkowitym zerwaniem kontaktów handlowych - tak wynika z listu, który Władimir Putin wysłał Petrowi Poroszence. Dokument datowany jest na miniony tydzień, ale dopiero teraz wyszedł na światło dzienne. Moskwa grozi odcięciem Ukrainy od swoich rynków, a także niezaakceptowaniem umowy stowarzyszeniowej z UE, jeśli nie zostaną wprowadzone do niej poprawki.