MEGAMOCNI

Wiadomości z kraju i świata - 25 września

Indie prasówka Rosja Ukraina USA Wielka_Brytania

Dodano 2014-09-25 11:19:43 | Autor: Jacek Gibel

Wielka Brytania pomoże Stanom Zjednoczonym. Rosja wycofuje siły z Ukrainy. Pierwsze zdjęcia z indyjskiego satelity.

Wielka Brytania pomoże Stanom Zjednoczonym

Wielka Brytania przyłączy się do walki z Państwem Islamskim (ISIS) - zapowiedział premier David Cameron. Jutro ma dojść do nadzwyczajnego spotkania brytyjskiego parlamentu w celu zatwierdzenia tej decyzji. Brytyjczycy mają wspomóc Stany Zjednoczone w atakach z powietrza na pozycje bojowników w Iraku.

Rosja wycofuje siły z Ukrainy

NATO poinformowało, że następuje wyraźne wycofywanie sił rosyjskich z Ukrainy. To efekt piątkowego porozumienia między stronami. W pobliżu granicy wciąż jednak pozostaje wielu żołnierzy. "Trudno jest oszacować ich liczbę, gdyż prorosyjscy separatyści kontrolują wiele przejść granicznych i żołnierze ciągle przemieszczają się przez granicę w obu kierunkach" - zastrzegł podpułkownik Jay Janzen. Przyznał też, że trudno jest też namierzyć rosyjskie siły specjalne operujące na Ukrainie.

Pierwsze zdjęcia z indyjskiego satelity

Agencja kosmiczna Indii zamieściła pierwsze zdjęcia z satelity "Mangalyaan", która wczoraj - jako pierwszy tego typu obiekt z Indii - weszła na orbitę Marsa. Celem misji jest przede wszystkim zbadanie powierzchni planety pod kątem obecności śladów życia. Indyjska misja jest najtańszą w historii - kosztowała zaledwie 74 mln dolarów. Dla porównania, obecna misja NASA - Maven - pochłonęła dziesięć razy więcej środków.