MEGAMOCNI

Wiadomości z kraju i świata - 27 sierpnia

emerytura Kolumbia Polska prasówka

Dodano 2014-08-27 11:17:01 | Autor: Jacek Gibel

Zmiany w emeryturach. Śmiertelny wypadek w kopalni. Popeye na wolności.

Zmiany w emeryturach

Premier Donald Tusk zapowiedział, że waloryzacja emerytur i rent w 2015 roku może zostać przeprowadzona nawet w podwójnym wymiarze. Wciąż będzie ona procentowa, jednak nie mniejsza niż konkretna kwota. Dodatkowo wzrosną ulgi na dzieci - jak mówi premier, rodzina najmniej zarabiająca z trójką dzieci zamiast 430 zł otrzyma ponad 4 tys. zł ulgi.

Śmiertelny wypadek w kopalni

Dziś rano w kolani Kazimierz-Juliusz w Sosnowcu zginął 30-letni górnik. Do wypadku doszło 370 metrów pod ziemią. Na mężczyznę spadła bryła węgla, uderzając go w głowę. Górnik, który stracił przytomność, zmarł w trakcie transportu na powierzchnię. Przyczyny wypadku ustala Okręgowy Urząd Górniczy. To pierwszy śmiertelny wypadek w tej kopalni od 12 lat.

Popeye na wolności

John Jairo "Popeye" Velasquez, jeden z najgroźniejszych kolumbijskich płatnych zabójców, wyszedł na wolność po spędzeniu za kratkami 22 lat z 30-letniego wyroku. Teraz czeka go czteroletnia probacja. Velasquez przyznał się do zabójstwa 300 osób i współudziału w blisko 3000 innych przypadków w latach 80. i 90. ubiegłego stulecia. Zeznawał też jako świadek w sprawie byłego ministra sprawiedliwości, oskarżonego o zlecenie zabójstwa rywala politycznego.