MEGAMOCNI

Wiadomości z kraju i świata - 27 września

prasówka przegląd wydarzenia

Dodano 2013-09-27 11:38:51 | Autor: Jacek Gibel

Obywatelski projekt ws. prawa aborcyjnego odrzucony. Prokuratura zatrzymała prezydenta Tarnowa. 100 metrów od tragedii w Opolu.

Sejm podjął decyzję ws. prawa aborcyjnego

Sejm odrzucił obywatelski projekt zaostrzający prawo aborcyjne. Na Wiejskiej trwała burzliwa dyskusja, w pewnym momencie posłowie opuścili nawet salę obrad, ponieważ - jak tłumaczy Andrzej Rozenek - RP nie może pozwolić na to, aby szerzono mowę nienawiści. Obywatelski projekt nowelizacji ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży wprowadza zakaz tzw. aborcji eugenicznej, czyli w przypadkach, gdy występuje duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu.

Prezydent Tarnowa zatrzymany

Prezydent Tarnowa Ryszard Ścigała został zatrzymany przez krakowską prokuraturę. Na dziś wyznaczono też jego przesłuchanie. Według mediów prezydent Tarnowa jest podejrzewany o przyjęcie 50 tys. zł łapówki - a sprawa dotyczy budowy odcinka autostrady A4. Prokuratura nie udzieliła jednak żadnych informacji w tej sprawie.

Blisko tragedii na dworcu PKP

Na dworcu w Opolu o mało nie doszło do tragedii. Na tor, na którym stał pociąg, z niewyjaśnionych dotąd przyczyn wjechał inny skład. Do kolizji zabrakło 100 m. Maszyniści zdążyli wyhamować składy w ostatniej chwili. Przyczyny zdarzenia zbada komisja PKP.