MEGAMOCNI

Wiadomości z kraju i świata - 28 kwietnia

prasówka Ukraina USA

Dodano 2014-04-28 11:11:29 | Autor: Jacek Gibel

"Nowe państwo" na Ukrainie. Kanonizacja dwóch papieży. Tornada pustoszą Stany Zjednoczone. Wiozła synka w bagażniku.

"Nowe państwo" na Ukrainie

W niedzielę wieczorem prorosyjscy separatyści ogłosili powstanie Ługańskiej Republiki Ludowej. Podczas zorganizowanego wiecu odczytano "Akt o proklamacji samostanowienia państwowego" i "Deklarację suwerenności ŁRL". Separatyści, którzy od 6 kwietnia okupują budynek Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, poinformowali o planach przeprowadzenia referendum w sprawie poparcia aktu proklamacji.

Kanonizacja dwóch papieży

Wczoraj odbyła się uroczystość kanonizacji dwóch papieży - Jana XXIII i Jana Pawła II. Zdaniem wielu mediów, był to jeden z najważniejszych dni w historii Kościoła katolickiego.

Tornada pustoszą Stany Zjednoczone

Co najmniej 12 osób zginęło w wyniku tornad, które przeszły nad środkową i południową częścią Stanów Zjednoczonych - informują lokalne władze. W Arkansas odnotowano 11 ofiar, w Oklahomie - jedną. Żywioł uderzył również w stanach Nebraska, Iowa, Missouri i Kansas.

Wiozła synka w bagażniku

W Cerekwicy (woj. kujawsko-pomorskie) podczas rutynowej kontroli zatrzymana została 29-letnia kobieta prowadząca samochód bez prawa jazdy. W pojeździe, któremu brakowało dokumentów i ważnego przeglądu technicznego, znajdowało się aż dziewięć osób - w tym czteroletni chłopiec, schowany w bagażniku. Kobiecie grozi wysoka grzywna, sprawą zajął się też sąd rodzinny.