MEGAMOCNI

Wiadomości z kraju i świata - 28 sierpnia

Izrael Palestyna Polska prasówka Turcja

Dodano 2014-08-28 11:18:55 | Autor: Jacek Gibel

Koniec wojny w Strefie Gazy. Trzy ciała znalezione w Dolnośląskiem. Zaprzysiężenie prezydenta Turcji.

Koniec wojny w Strefie Gazy

Po 50 dniach w życie weszło bezterminowe zawieszenie broni w Strefie Gazy. Zarówno Hamas, jak i Izrael ogłosiły się zwycięzcami wojny. Podpisany rozejm gwarantuje Palestyńczykom możliwość korzystania z przejścia granicznego z Egiptem w Rafah i otwarcie przejścia w Erez dla pomocy humanitarnej. Najważniejsze decyzje podjęte będą jednak dopiero w czasie negocjacji przewidzianych na przyszły miesiąc. W trakcie wojny zginęło ponad 2200 osób, większość z nich to palestyńscy cywile.

Trzy ciała znalezione w Dolnośląskiem

W lesie niedaleko miejscowości Koźlice (Dolnośląskie) odnaleziono wrak samochodu z ciałami trzech mężczyzn w wieku od 21 do 25 lat. Jak ustalili biegli, wszyscy zginęli w wypadku, do którego doszło dzień wcześniej. Samochód uderzył w drzewo i był praktycznie niewidoczny z drogi, ponieważ przykrywały go gałęzie.

Zaprzysiężenie prezydenta Turcji

Recep Tayyip Erdogan, trzykrotny premier Turcji, zostanie dziś zaprzysiężony na urząd prezydenta tego kraju. Erdogan został wybrany miesiąc temu w pierwszych powszechnych wyborach. Do tej pory prezydenta wybierali członkowie rządu. Prezydent w Turcji pełni funkcję głównie reprezentatywną, jednak Erdogan zapowiada, że postara się nadać urzędowi również faktyczną władzę.