MEGAMOCNI

Wiadomości z kraju i świata - 28 stycznia

prasówka przegląd wydarzenia

Dodano 2014-01-28 11:09:46 | Autor: Jacek Gibel

Ukraina: premier Azarow podał się do dymisji. Chiny ostrzegają przed ptasią grypą. Obowiązkowa segregacja śmieci?

Ukraina: premier Azarow podał się do dymisji

Mykoła Azarow nie jest już premierem Ukrainy. Polityk podał się do dymisji w związku z kryzysem, w którym znajduje się jego kraj. "W celu stworzenia dodatkowych warunków dla zapewnienia kompromisu społeczno-politycznego oraz pokojowego uregulowania konfliktu podjąłem decyzję, by zwrócić się do prezydenta Ukrainy z prośbą o przyjęcie mojej dymisji" - oświadczył Azarow w komunikacie prasowym.

Chiny ostrzegają przed ptasią grypą

Już 19 osób zmarło w tym roku w Chinach z powodu nowego szczepu ptasiej grypy. W niektórych rejonach kraju wprowadzono zakaz handlu żywym drobiem. W Hongkongu z kolei trwa - po wykryciu na jednym z rynków ogniska ptasiej grypy typu H7N9 - wybijanie 20000 sztuk drobiu.

Obowiązkowa segregacja śmieci?

Posłowie PO tworzą projekt, który - pod groźbą wysokiej kary - nakazywałby segregację śmieci przez wszystkich właścicieli nieruchomości. Zdaniem posłów, różnice w opłatach między zbiórką selektywną a nieselektywną są teraz w wielu przypadkach zbyt niskie, by zachęcić mieszkańców do sortowania odpadów, co pozwoliłoby osiągnąć unijne normy recyklingu.