MEGAMOCNI

Wiadomości z kraju i świata - 29 września

Afganistan Hongkong Japonia prasówka

Dodano 2014-09-29 11:25:09 | Autor: Jacek Gibel

Poszukiwania turystów w Japonii zawieszone. Protesty w Hongkongu. Ashraf Ghani nowym prezydentem Afganistanu.

Poszukiwania turystów w Japonii zawieszone

Grupy ratowników przeszukujące zbocza wulkanu Ontake zawiesiły poszukiwania zaginionych turystów po tym, jak wulkan znów zaczął wyrzucać w powietrze skały i popiół. Sobotnia niespodziewana erupcja spowodowała do tej pory śmierć co najmniej 36 osób. Na zboczach znajdowały się wtedy setki turystów - większość z nich zdołała jednak bezpiecznie zejść na dół.

Protesty w Hongkongu

Tysiące protestujących blokują ulice w Hongkongu. Prodemokratyczny ruch rozpoczął działania po ogłoszeniu przez Pekin planów wetowania kandydatów w wyborach w Hongkongu w 2017 roku. Policja ostatniej nocy użyła pałek i gazu łzawiącego, jednak nie przepędziło to demonstrantów żądających wolnych wyborów za trzy lata.

Ashraf Ghani nowym prezydentem Afganistanu

Ashraf Ghani został zaprzysiężony w pałacu prezydenckim w Kabulu na urząd prezydenta Afganistanu. Wybory odbyły się w cieniu oskarżeń o korupcję i fałszowanie wyników głosowania. Przegrany w wyborach Abdullah Abdullah będzie miał - na mocy postanowienia zawartego z USA - możliwość powołania premiera. Nowy prezydent zapowiedział walkę o utrzymanie niepodległości kraju oraz zmiany konstytucyjne.