MEGAMOCNI

Wiadomości z kraju i świata - 30 lipca

prasówka przegląd wydarzenia

Dodano 2013-07-30 11:27:30 | Autor: Jacek Gibel

Nawałnice na Dolnym Śląsku. Ludzie walczą o domy. Drzewo spadło na pociąg. „Utopiło się metro” w czeskiej Pradze. Polscy policjanci zaatakowani w Kosowie. 

Seria nawałnic na Dolnym Śląsku

Minionej nocy przez Dolny Śląsk przeszła seria nawałnic. Strażacy interweniowali ponad 600 razy. Nawałnice objęły ponad dwie trzecie obszaru województwa. Najgorzej było w powiecie lubańskim.

Drzewo spadło na TLK

Przed północą na pociąg TLK jadący z Warszawy do Wrocławia przewróciło się drzewo. Ranny został maszynista, pasażerowie na szczęście nie ucierpieli. Do wypadku doszło pomiędzy miejscowościami Grabowno i Dobroszyce (woj. dolnośląskie).

Kule ognia nad Florydą

Do serii wybuchów doszło w przepompowni gazu na Florydzie. Na niebie można było obserwować z tego powodu kule ognia. Władze stanu ewakuowały wszystkich mieszkańców w promieniu kilometra od budynku. Media nie podają jeszcze informacji na temat liczby ofiar

ONZ alarmuje – kobiety w Afganistanie są ofiarami przemocy!

Pojawiają się pierwsze zagrożenia związane z wycofaniem wojsk USA i sojuszników w Afganistanie. Kobiety w tym kraju spotykają się z wysokim poziomem przemocy domowej, przymusowymi małżeństwami, gwałtami, a nawet śmiercią przez ukamienowanie. Gdy wojska opuszczą ten kraj, może dojść do zagrożenia życia wielu Afganek – czytamy w raporcie ONZ.

W Kosowie zaatakowano polskich policjantów

W ramach NATO-wskiej misji KFOR (Kosovo Forces), w Kosowie służy 230 osób, w tym policjanci. W nocy z poniedziałku na wtorek, dwa radiowozy funkcjonariuszy, zostały obrzucone kamieniami i koktajlami Mołotowa. Nie ma żadnych ofiar ani rannych. Prawdopodobnie ma to związek w związku z zatrzymaniem podejrzanych o zabójstwo dwóch Serbów, do którego doszło w poniedziałek.

W czeskiej Pradze – „utopiło się metro”

Naszych południowych sąsiadów, po fali gorąca jakie nawiedziło w ostatnich dniach ten kraj, zastały potężne burze i ulewy. Został wstrzymany ruch wielu pociągów. Połamane drzewa tarasują wiele torów. Ponadto w Pradze, zalanych zostało wiele domów a metro w tym mieście jest podtopione.