MEGAMOCNI

Wiadomości z kraju i świata - 30 sierpnia

prasówka przegląd wydarzenia

Dodano 2013-08-30 11:24:45 | Autor: Jacek Gibel

Inwazja na Syrię chwilowo wstrzymana. Indie umieściły satelitę na orbicie. Warszawa walczy o dotację na budowę kolejnych stacji metra.

Tragedia na budowie

Betonowa płyta przygniotła 18-letniego pracownika budowy w Gnieźnie. Mężczyzna, mimo przewiezienia do szpitala, zmarł. Okoliczności śmierci bada policja.

Akcja USA wstrzymana

Państwa europejskie na czele z Francją i Niemcami wstrzymały akcję zbrojną USA w Syrii. "Po wpadce Camerona, a także wobec postulatu Europejczyków, by sprawą Syrii zajęła się Rada Bezpieczeństwa ONZ, prezydent USA Barack Obama został zmuszony do przesunięcia o kilka dni terminu ewentualnego ataku, jeżeli ciągle zależy mu na międzynarodowej koalicji" - napisał niemiecki "Sueddeutsche Zeitung". Przez ten czas planowane jest przekonanie Rosji do politycznego rozwiązania konfliktu.

Indie wprowadziły na orbitę swojego satelitę

Jest to satelita wojskowy i to pierwszy tego typu obiekt w przestrzeni kosmicznej, będący własnością Indii. Jest to satelita łącznościowy. Będzie on przekazywał dane między okrętami marynarki wojennej Indii. Start odbył się z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej.

12 krajów odmówiło udziału w syryjskiej operacji

Są to kraje członkowskie NATO. Podtrzymają one stanowisko do momentu kiedy ONZ nie wyda specjalnego zezwolenia na interwencję. Argumentem jest również fakt, iż skutki interwencji wojskowej w Syrii są nieprzewidywalne, a walcząca w tamtym kraju opozycja nie gwarantuje, w przypadku wygranej, stabilizacji w Syrii.

Warszawskie władze walczą o dotację na metro

Ratusz, Urząd Miejski w Warszawie rozpoczął konsultacje w programie "Infrastruktura i Środowisko", gdzie podzielone będą unijne fundusze na lata 2014-2020, które potrwają do końca września. Warszawa chce dostać ze środków unijnych 2 mld euro na budowę kolejnych stacji metra.