MEGAMOCNI

Wiadomości z kraju i świata - 30 września

prasówka przegląd wydarzenia

Dodano 2013-09-30 11:19:32 | Autor: Jacek Gibel

Oficjalne wypowiedzenie wojny w Syrii. Tragedia na przejeździe kolejowym - dwie osoby nie żyją. Od jutra ważne zmiany w urlopie.

Wypadek na przejeździe kolejowym

Ok. 7:30 na strzeżonym przejeździe kolejowym w miejscowości Kozerki koło Grodziska Mazowieckiego dwa pociągi staranowały samochód osobowy. Na miejscu zginęła prowadząca samochód kobieta, a jedno z jej dzieci zmarło w szpitalu. Drugie jest utrzymywane w śpiączce farmakologicznej. Śledczy wyjaśniają, dlaczego szlabany na przejeździe - mimo zbliżających się pociągów - były podniesione.

Syria wypowiada wojnę lokalnym chrześcijanom

Ekstremistyczna organizacja Islamskie Państwo w Iraku i Lewancie (ISIS), która walczy w syryjskiej wojnie domowej po stronie antyrządowej rebelii, oficjalnie wypowiedziała wojnę chrześcijanom w tym kraju. Bojownicy wypowiedzieli tzw. Przymierze Umara regulujące wspólne życie chrześcijan i muzułmanów w Syrii, profanują kościoły na opanowanym terenie i niszczą krzyże.

Ważne zmiany w urlopach wychowawczych

Od jutra zmieniają się przepisy dotyczące wykorzystywania urlopu wychowawczego. Jeden z przysługujących 36 miesięcy będzie musiał wykorzystać obowiązkowo drugi rodzic, w przeciwnym razie urlop będzie o miesiąc krótszy. Dodatkowo urlop można wykorzystać do momentu, kiedy dziecko ukończy pięć lat (wcześniej były to cztery lata). Urlop będzie też można wykorzystać maksymalnie w pięciu częściach, a nie jak dotychczas w czterech.