MEGAMOCNI

Wiadomości z kraju i świata - 31 lipca

prasówka przegląd wydarzenia

Dodano 2013-07-31 11:41:49 | Autor: Jacek Gibel

Wybory w Zimbabwe. Fala upałów w Szanghaju. Bomby w Gorzowie i Atenach.

Wybory parlamentarne w Zimbabwe

W Zimbabwe odbywają się wybory parlamentarne i prezydenckie. Rządzący krajem Robert Mugabe zapowiedział, że ustąpi po 33 latach ze stanowiska, jeśli jego partia przegra w wyborach. Mimo pokojowych kampanii, pojawiają się już oskarżenia o oszustwa przy liczeniu głosów. Partia prezydenta, Zanu-PF, odpiera te zarzuty.

Rekordowe upały w Chinach

Po raz pierwszy w historii w Chinach ogłoszono drugi poziom zagrożenia z powodu upałów. W Szanghaju, gdzie ludzie mają do czynienia z najgorętszym lipcem od 140 lat, z powodu udarów zmarło już co najmniej 10 osób. Przez 24 dni temperatura wynosiła tu ponad 35 stopni Celsjusza. Lokalni dziennikarze pokazywali skalę upałów poprzez smażenie mięsa na płytach chodnikowych.

Dzieci w KRLD otrzymają pomoc od Korei Południowej

Dzisiaj, niektóre organizacje charytatywne Korei Płd., przystąpiły do realizacji planu pomocy dla dzieci z Korei Płn. Sytuacja młodych ludzi w tym komunistycznym kraju, jest katastrofalna. Pomoc, będą otrzymywać także osoby chore. Ma to zbliżyć oba kraje. Na KRLD, są nałożone ostre sankcje, wg. których nawet tego rodzaju pomoc podlega bardzo dużym restrykcjom.

Bomba w Gorzowie Wlkp.

Na osiedlu Dolinki, przy ulicy Wróblewskiego w Gorzowie Wlkp., zostało ewakuowanych ok. 500 osób. W okolicach budynków mieszkalnych znaleziono niewybuchy z drugiej wojny światowej. Na miejsce znalezienia ładunku wybuchowego (mieszkaniec dostrzegł bombę pod balkonem przy żywopłocie), wczoraj wieczorem dotarły specjalne jednostki. Przed północą pocisk wywieli saperzy.

Bomba w Atenach

Dzisiaj, wczesnym rankiem w Atenach w pobliżu jednej z restauracji w ekskluzywnej dzielnicy Aten, Kolonaki, doszło do eksplozji bomby. Ładunek został podrzucony przez mężczyznę jadącego motorem. Jedna osoba została ranna oraz są zniszczenia materialne restauracji i jej okolicy.