MEGAMOCNI

Wiadomości z kraju i świata - 3 czerwca

Hiszpania Polska prasówka Syria USA

Dodano 2014-06-03 11:23:30 | Autor: Jacek Gibel

Barack Obama w Polsce. Hiszpania protestuje przeciwko monarchii. Wybory prezydenckie w Syrii.

Barack Obama w Polsce

Prezydent Stanów Zjednoczonych, Barack Obama, przyleciał dziś rano do Polski. To już dwunasta wizyta przywódcy USA w naszym kraju. Obama odwiedzi Warszawę z okazji 25 rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 roku. Będzie to jego pierwszy przystanek w podróży po Europie. Na Baracka Obamę na wojskowym lotnisku na Okęciu czekali m.in. prezydent Polski, Bronisław Komorowski oraz ambasador Stanów Zjednoczonych w naszym kraju, Steven Mull.

Hiszpania protestuje przeciwko monarchii

Tysiące Hiszpanów wyszły na ulice w proteście po abdykacji króla Juana Carlosa. Mieszkańcy nie chcą monarchii i domagają się ogólnokrajowego referendum w sprawie zmiany ustroju państwa. Za demonstracje odpowiedzialne są partie lewicowe. Jak donoszą hiszpańskie media, książę Filip zostanie ogłoszony królem Filipem VI 6 czerwca. Koronacja ma się odbyć niedługo później. Hiszpański rząd musi jeszcze wprowadzić popawkę do konstytucji, regulującą kwestie abdykacji i dziedziczenia tronu. Juan Carlos był królem Hiszpanii przez 39 lat, od śmierci generała Francisco Franco w 1975 roku.

Wybory prezydenckie w Syrii

W kontrolowanych przez rząd rejonach Syrii odbywają się wybory na prezydenta tego kraju. Po raz pierwszy od dziesiątek lat na liście znajduje się więcej niż jedno nazwisko. Zdecydowanym faworytem jest obecnie rządzący Baszar al-Assad, który może zostać wybrany na trzecią siedmioletnią kadencję. Dwaj pozostali kandydaci - Maher Hajjar i Hassan al-Nouri - nie są szerzej znani i nie mieli szans na sprawiedliwą kampanię wyborczą. Do głosowania uprawnionych jest blisko 16 milionów osób.