MEGAMOCNI

Wiadomości z kraju i świata - 4 lutego

prasówka przegląd wydarzenia

Dodano 2014-02-04 11:16:02 | Autor: Jacek Gibel

Grecki tankowiec "zniknął" u wybrzeży Angoli. Darmowy podręcznik w tym roku nierealny?. Walki na tle religijnym w Republice Środkowoafrykańskiej.

Grecki tankowiec "zniknął" u wybrzeży Angoli

Do niecodziennego zdarzenia doszło u wybrzeży Afryki. Należący do greckiego armatora tankowiec "zniknął" w okolicach Angoli, by po kilku dniach odnaleźć się koło Nigerii, za to bez dużej części ładunku. Właściciel statku twierdzi, że został porwany przez piratów. Marynarka Angoli uważa, że to sama załoga upozorowała atak. Dokładne okoliczności zdarzenia ma ustalić śledztwo prowadzone przez amerykańskie służby i Interpol.

Darmowy podręcznik w tym roku nierealny?

Włodzimierz Czarzasty, polityk i wydawca, przekonuje, że czerwcowa data zakończenia prac nad darmowym podręcznikiem dla pierwszoklasistów jest nierealna, tym bardziej, że odpowiadający za przygotowanie książki Ośrodek Rozwoju Edukacji jeszcze nie rozpoczął nad nią prac. Zgodnie z przepisami, szkoły do 15 czerwca powinny ogłosić listę podręczników, które będą używane w przyszłym roku szkolnym.

Walki na tle religijnym w Republice Środkowoafrykańskiej

Co najmniej 75 osób zginęło w ciągu ostatniej doby w walkach między muzułmanami i chrześcijanami w Republice Środkowoafrykańskiej. Wśród zaatakowanych są polscy misjonarze. Jak poinformował rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski, Ministerstwo apeluje do wszystkich polskich obywateli o jak najszybsze opuszczenie tego kraju. Republika Środkowoafrykańska jest tzw. państwem upadłym, co znaczy, że jej struktury władzy i infrastruktura społeczna uległy rozkładowi, a państwem jest de facto tylko z nazwy.