MEGAMOCNI

Wiadomości z kraju i świata - 5 lutego

prasówka przegląd wydarzenia

Dodano 2014-02-05 11:18:19 | Autor: Jacek Gibel

Klęska żywiołowa w Słowenii. Londyńskie metro strajkuje. Zmarł Tadeusz Mosz.

Klęska żywiołowa w Słowenii

10 procent ludności Słowenii pozbawione jest prądu - to efekt burz śnieżnych i marznącego deszczu, jakie nawiedziły ostatnio ten kraj. Minister obrony Roman Jakicz mówi otwarcie o "wielkiej klęsce żywiołowej". Do kraju napływają już generatory prądotwórcze m.in. z Niemiec. Słowenia zwróciła się też o pomoc do Włoch, Austrii i Komisji Europejskiej.

Londyńskie metro strajkuje

We wtorek wieczorem rozpoczął się dwudniowy protest pracowników londyńskiego metra. Kolejny strajk zapowiedziany jest na 11 lutego. Pracownicy protestują przeciwko redukcji etatów - automatyzacja metra, realizowana od kilku lat, doprowadziła ostatnio do zwolnienia 950 osób. Londyńska izba handlowa ocenia, że strajk metra przekłada się na dzienną stratę w wysokości 50 mln funtów.

Zmarł Tadeusz Mosz

We wtorek, w wieku 60 lat zmarł znany dziennikarz ekonomiczny, Tadeusz Mosz. Był związany z radiem TOK FM, Telewizją Polską i gazetą giełdową "Parkiet". Prowadził m.in. program "Plus Minus". W 2002 r. otrzymał również tytuł "Dziennikarza roku", przyznawany przez miesięcznik "Twój Pieniądz", a dwa lata później "Dziennikarza gospodarczego roku" przyznawany w konkursie "Finansista Roku". Mosz zmarł na skutek choroby nowotworowej.