MEGAMOCNI

Wiadomości z kraju i świata - 5 września

Korea NATO Niemcy Polska prasówka

Dodano 2014-09-05 11:10:37 | Autor: Jacek Gibel

Masowe podpalenia w Gdańsku. Niemcy przeciwko wzmocnieniu NATO. Minister obrony dostał list z zapowiedzią egzekucji.

Masowe podpalenia w Gdańsku

Minionej nocy w Gdańsku doszło do serii podpaleń, w których spłonęło co najmniej 19 samochodów. Policja wciąż poszukuje sprawców. Zniszczone zostały pojazdy o wartości od 1,5 do nawet 150 tysięcy zł. Komendant Miejski Policji w Gdańsku powołał specjalną grupę do wykrycia sprawców podpaleń. Powołany został też biegły, który ma określić ich metody działania oraz sposób podpaleń.

Niemcy przeciwko wzmocnieniu NATO

Jak wynika z sondażu cytowanego przez telewizję ARD, większość Niemców jest przeciwna wzmocnieniu NATO w Europie Wschodniej oraz przystąpieniu do Paktu Ukrainy. Tylko 35% Niemców popiera wysłanie dodatkowych wojsk na wschód kontynentu, przeciwko jest 60%. Aż 82% badanych obawia się też Rosji, ale tylko 47% popiera zaostrzenie restrykcji wobec tego kraju.

Minister obrony dostał list z zapowiedzią egzekucji

Południowokoreańska policja wszczęła dochodzenie w sprawie listu z pogróżkami, który został wysłany do ministra obrony. W liście znajdował się nóż kuchenny, na którym zapisano z jednej strony imię polityka, a z drugiej słowo "egzekucja". Dochodzenie ma wyjaśnić, czy w sprawę zamieszana jest Korea Północna, która - jak mówi resort obrony - już wcześniej pozwalała sobie na groźby wobec ministra.