MEGAMOCNI

Wiadomości z kraju i świata - 6 października

Brazylia Japonia Polska prasówka

Dodano 2014-10-06 11:13:59 | Autor: Jacek Gibel

Tajfun Phanfone uderza w Japonię. Poważny wypadek pod Złotoryją. Rousseff faworytką drugiej tury wyborów.

Tajfun Phanfone uderza w Japonię

Tajfun Phanfone dotarł dziś rano (czasu lokalnego) do stolicy Japonii, Tokio. Są już pierwsze ofiary śmiertelne. Jeden żołnierz zginął, a dwóch jego kolegów uznano za zaginionych. Wojskowych porwała fala, gdy robili zdjęcia. Na japońskich lotniskach odwołano już ponad 600 lotów, sparaliżowany jest także ruch kolejowy w tokijskiej aglomeracji.

Rousseff faworytką drugiej tury wyborów

Sprawująca obecnie urząd prezydenta Brazylii Dilma Rousseff zdobyła 42% głosów w pierwszej turze wyborów prezydenckich w kraju. Wynik nie wystarczył jednak do ponownego objęcia fotela. W drugiej turze - zaplanowanej na 26 października - Rousseff zmierzy się z kandydatem centroprawicy, Aecio Nevesem. Frekwencja w wyborach wyniosła 80%. W Brazylii uprawione do głosowania są osoby w wieku od 18 do 70 lat.

Poważny wypadek pod Złotoryją

9 osób zostało rannych w wypadku dwóch samochodów osobowych pod Złotoryją. Kierująca skodą kobieta z niewiadomych przyczyn zjechała na przeciwległy pas ruchu i uderzyła czołowo w volkswagena. Kobieta przyznała, że nie pamięta zdarzenia. Poszkodowani - w tym piątka dzieci - trafili do szpitala. Stan jednej z osób jest poważny - ma ona wielokrotne złamania nóg i miednicy, niewykluczony jest także uraz jamy brzusznej. Policja bada okoliczności wypadku.