MEGAMOCNI

Wiadomości z kraju i świata - 8 października

Ebola Hiszpania Korea Norwegia prasówka

Dodano 2014-10-08 11:21:12 | Autor: Jacek Gibel

Kolejny przypadek Eboli w Europie. Obozy pracy w Korei potwierdzone. Pożar statku z materiałami radioaktywnymi.

Kolejny przypadek Eboli w Europie

Do szpitala w stolicy Norwegii, Oslo, trafiła kobieta zarażona wirusem Ebola - informuje Radio Zet. Kobieta pracowała w Sierra Leone dla organizacji Lekarze bez Granic. Pierwsze objawy zaczęła odczuwać w weekend, wtedy też została odizolowana i poddana testom na obecność wirusa. Informację o zarażeniu potwierdziła jedna z pracownic organizacji. W poniedziałek w Hiszpanii oficjalnie potwierdzono pierwszy przypadek zarażenia wirusem poza Afryką. Obecnie trzy osoby z hiszpańskiej placówki są w gronie potencjalnie chorych.

Obozy pracy w Korei potwierdzone

Korea Północna potwierdziła istnienie obozów pracy na swoim terytorium. "Zarówno w świetle prawa jak i praktyki istnieją obozy reformujące przez pracę, nie są to jednak centra więzienne, ale miejsca gdzie ludzie pracują nad swoimi umysłami i pochylają się nad popełnionymi błędami" - powiedział przedstawiciel północnokoreańskiego MSZ. Informacja została ujawniona przy okazji przedstawiania na forum ONZ wewnętrznego raportu Koreańczyków dotyczącego praw człowieka w kraju.

Pożar statku z materiałami radioaktywnymi

52 osoby ewakuowano z pobliskiej platformy wiertniczej po tym, jak duński statek Parida, wiozący radioaktywne odpady, stanął w płomieniach na wodach Morza Północnego i utracił sterowność. Ogień został już ugaszony, a statek - po przycumowaniu do brzegu - będzie mógł zostać ponownie uruchomiony. Nie ma informacji o ewentualnych rannych.