MEGAMOCNI

Wiadomości z kraju i świata - 8 września

Nauka Nikaragua Polska prasówka

Dodano 2014-09-08 11:25:41 | Autor: Jacek Gibel

Zakopane zanieczyszczone. Polski łazik najlepszy. Meteoryt uderzył w Nikaraguę.

Zakopane zanieczyszczone

Departament Środowiska, Rolnictwa i Geodezji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego ostrzega, że zanieczyszczenie zakopiańskiego powietrza ozonem może dziś przekroczyć dopuszczalną wartość. W związku z tym zalecane jest ograniczenie przebywania na świeżym powietrzu, zwłaszcza przez dzieci, osoby starsze i chore na astmę. Wysokie stężenie ozonu może prowadzić między innymi do napadów duszności.

Polski łazik najlepszy

Polski łazik marsjański Scorpio zwyciężył w rozgrywanych po raz pierwszy, międzynarodowych zawodach European Rover Challenge. Autorami zwycięskiego modelu są studenci z Politechniki Wrocławskiej. Drugie miejsce zajęła ekipa z Politechniki Świętokrzyskiej, a trzecie - zespół z Uniwersytetu w Kairze. Zwycięzcy otrzymali m.in. czek na tysiąc dolarów.

Meteoryt uderzył w Nikaraguę

W sobotę w nocy w okolicach międzynarodowego lotniska w stolicy Nikaragui, Managui spadł niewielki meteoryt - poinformowały krajowe władze. Uderzenie pozostawiło po sobie krater o głębokości 5,5 m i średnicy 12 m. W zdarzeniu nikt nie ucierpiał, ponieważ skała trafiła w zalesiony fragment terenu. Meteoryt najprawdopodobniej odpadł od przelatującej w pobliżu Ziemi asteroidy 2014RC.