MEGAMOCNI

Wiadomości z kraju i ze świata - 10 grudnia

NowaZelandia Polska prasówka Wielka_Brytania

Dodano 2014-12-10 11:13:12 | Autor: Jacek Gibel

"Bomba pogodowa" w Szkocji. Nowe przepisy antyterrorystyczne w Nowej Zelandii. Wyrok TK w sprawie uboju rytualnego.

"Bomba pogodowa" w Szkocji

Tysiące gospodarstw domowych w Szkocji zostały pozbawione prądu po tym, jak sztorm uderzył w zachodnie wybrzeże kraju. Na Hebrydach Zewnętrznych (jedna z jednostek administracyjnych Szkocji) zamknięte zostały wszystkie szkoły. Sztorm spowodował też odwołanie części rejsów do Irlandii oraz ogłoszenie 25 alarmów powodziowych w różnych rejonach kraju.

Nowe przepisy antyterrorystyczne w Nowej Zelandii

Wczoraj wieczorem w życie weszło nowe prawo antyterrorystyczne skierowane przeciwko zagranicznym ekstremistom. Ustawa została przyjęta w stosunku 94 do 27 głosów. Zakłada ona m.in. możliwość anulowania paszportu nawet na trzy lata w przypadku osób podejrzanych o terroryzm, a także 24-godzinną obserwację wideo bez konieczności nakazu.

Wyrok TK w sprawie uboju rytualnego

Zakaz uboju rytualnego na potrzeby gmin żydowskich jest niekonstytucyjny - orzekł Trybunał Konstytucyjny. Wyrok nie był jednogłośny. Pięcioro sędziów złożyło zdania odrębne. W Polsce ubój dopuszczalny jest tylko po uprzednim pozbawieniu zwierząt świadomości, czego nie przewiduje żydowski i muzułmański ubój rytualny. Za złamanie ustawy grozi do dwóch lat pozbawienia wolności.