MEGAMOCNI

Wiadomości z kraju i ze świata - 11 maja

Filipiny Polska prasówka Szkocja Wielka_Brytania

Dodano 2015-05-11 11:36:14 | Autor: Jacek Gibel

Wybory prezydenckie w Polsce. Tajfun Noul pustoszy Filipiny. David Cameron wyklucza referendum w Szkocji.

Wybory prezydenckie w Polsce

Andrzej Duda - 34,5%; Bronisław Komorowski - 33,1%; Paweł Kukiz - 20,5% - tak prezentuje się czołowa trójka wyborów prezydenckich w Polsce. PKW przewiduje, że oficjalne wyniki I tury najwcześniej mogą być znane w poniedziałek wieczorem. Wcześniej Komisja zapowiadała, że wyniki będą ogłoszone dopiero we wtorek po południu. Według ostatnich informacji, frekwencja wyborcza wyniosła 48,8%.

Tajfun Noul pustoszy Filipiny

Co najmniej dwie osoby zginęły na skutek tajfunu Noul, który dotarł do północno-wschodniej części Filipin. Z zagrożonych regionów ewakuowano ponad 2500 osób. Jak informują służby meteorologiczne, żywioł zmierza w kierunku Japonii. Noul został zdegradowany z kategorii 5 do 4. Wcześniej jednak wyrządził poważne szkody na polach ryżu i kukurydzy w rolniczych prowincjach Cagayan i Isabela odległych o ok. 400 km na północ od stolicy kraju - Manili. Uszkodzeniu uległo również wiele linii energetycznych.

David Cameron wyklucza referendum w Szkocji

Premier Wielkiej Brytanii David Cameron wykluczył, mimo dobrych wyników Szkockiej Partii Narodowej w wyborach parlamentarnych, kolejne referendum na temat niepodległości Szkocji. Referendum w sprawie odłączenia Szkocji od Wielkiej Brytanii, zakończone odrzuceniem wniosku (55% głosujących), odbyło się w zeszłym roku. Zdaniem Camerona, nie ma potrzeby powtarzania go w tym roku. Premier zapowiedział jednak, że dołoży wszelkich starań, aby rozszerzyć uprawnienia Szkocji.