MEGAMOCNI

Wiadomości z kraju i ze świata - 12 listopada

Polska prasówka Ukraina USA

Dodano 2014-11-12 11:18:54 | Autor: Jacek Gibel

Ogromne straty po Marszu Niepodległości. Atak zimy w USA. Rozmowy koalicyjne na Ukrainie.

Ogromne straty po Marszu Niepodległości

Jak co roku stołeczna policja i Ratusz liczą straty po Marszu Niepodległości. Według najnowszego bilansu 276 osób doprowadzono na policję, w tym 199 osób zostało zatrzymanych. Kilkadziesiąt osób zostało rannych, w tym 51 policjantów oraz 24 osoby cywilne. Zniszczone są dziesiątki znaków drogowych, chodników i barierek przy jezdniach. W przeciwieństwie do incydentów z poprzednich lat, tym razem organizatorzy Marszu wyraźnie odcięli się od chuliganów, nawet w trakcie samego pochodu.

Atak zimy w USA

Stany Zjednoczone zmagają się z atakiem zimy. W stanach Montana, Minnesota, Wisconsin i Illinois temperatura w ciągu kilkunastu godzin spadła nawet do minus dwudziestu stopni. To efekt arktycznego frontu znad Alaski. Nagłe opady śniegu spowodowały w Minnesocie kilkaset wypadków samochodowych, w tym jeden śmiertelny.Ostre zimowe warunki mają utrzymać się przez najbliższy tydzień. W niektórych rejonach objętych zimą na drzewach wciąż są zielone liście.

Rozmowy koalicyjne na Ukrainie

Uczestnicy rozmów koalicyjnych na Ukrainie ustalili ogólne zasady powołania nowego sojuszu. Negocjacje trwają od wyborów parlamentarnych, które odbyły się 26 października. W rozmowach biorą udział przedstawiciele Bloku Petra Poroszenki, Frontu Ludowego Arsenija Jaceniuka, Samopomocy, Partii Radykalnej i Ojczyzny. Umowa koalicyjna ma być również programem nowego rządu. Sojusz powinien otrzymać w nim ponad 300 miejsc, a więc większość konstytucyjną.