MEGAMOCNI

Wiadomości z kraju i ze świata - 12 lutego

Brazylia prasówka Rosja Ukraina Watykan

Dodano 2015-02-12 11:26:45 | Autor: Jacek Gibel

Jest porozumienie w sprawie Ukrainy. Ważne obrady w Watykanie. Trzy ofiary eksplozji na statku.

Jest porozumienie w sprawie Ukrainy

Przywódcy Niemiec, Francji, Ukrainy i Rosji uzgodnili w Mińsku porozumienie w sprawie Ukrainy - poinformował prezydent Rosji Władimir Putin. W nocy z soboty na niedzielę ma wejść w życie zawieszenie broni między prorosyjskimi separatystami a armią ukraińską. Uzgodniono też wycofanie ciężkiej artylerii. Ukraina z kolei ma przeprowadzić reformę konstytucyjną, by chronić prawa ludności na wschodzie kraju.

Ważne obrady w Watykanie

14 lutego rozpocznie się kolejny konsystorz papieża Franciszka - specjalne spotkanie zwołane w celu dyskusji nad ważnymi sprawami w Kościele. Obecny konsystorz skupia się na reformie Kurii Rzymskiej. Przybyć ma większość kolegium kardynalskiego, około 150 z 207 jego aktualnych członków. W spotkaniu weźmie udział także 20 nowych kardynałów, którym papież wręczy w sobotę insygnia nowej godności, a w niedzielę odprawi z nimi mszę św. w Bazylice św. Piotra.

Trzy ofiary eksplozji na statku

Co najmniej trzech pracowników zginęło w wyniku eksplozji na jednostce wydobywczej dzierżawionej przez brazylijski koncern naftowy Petrobras. Dziesięć osób zostało rannych, a sześć uznano za zaginione. Do wybuchu doszło w południowo-wschodniej części kraju. Przyczyną eksplozji był wyciek gazu na statku. Pożar został już opanowany i - jak donoszą przedstawiciele związków zawodowych - nie ma ryzyka kolejnego wybuchu.