MEGAMOCNI

Wiadomości z kraju i ze świata - 12 maja

prasówka

Dodano 2015-05-12 11:29:44 | Autor: Jacek Gibel

Kolejne trzęsienie ziemi w Nepalu. Ostateczne wybory I tury wyborów prezydenckich. Strajk ostrzegawczy pielęgniarek i położnych.

Kolejne trzęsienie ziemi w Nepalu

Do 7,4 w skali Richtera podwyższyły we wtorek amerykańskie służby geologiczne (USGS) siłę dzisiejszego trzęsienia ziemi w Nepalu. Epicentrum wstrząsów znajdowało się 68 km na zachód od miasta Namcze Bazar, w okolicach Mount Everestu. To kolejne trzęsienie ziemi w kraju. Pod koniec kwietnia kataklizm spowodował śmierć ponad 8 tysięcy osób.

Ostateczne wybory I tury wyborów prezydenckich

Państwowa Komisja Wyborcza podała ostateczne wyniki I tury wyborów prezydenckich. Wygrał ją kandydat Prawa i Sprawiedliwości Andrzej Duda (34,76%). Na drugim miejscu uplasował się obecny prezydent Bronisław Komorowski (33,7%). O ostatecznym rozstrzygnięciu zadecyduje druga tura wyborów, która odbędzie się 24 maja.

Strajk ostrzegawczy pielęgniarek i położnych

Pielęgniarki i położne w całym kraju szykują się do strajku ostrzegawczego. Powodem protestu są zbyt niskie płace oraz złe warunki pracy. W wielu miejscach protesty ograniczą się do założenia czarnych fartuchów z wymownymi hasłami, jednak niektóre placówki zapowiadają już strajk włoski.