MEGAMOCNI

Wiadomości z kraju i ze świata - 13 listopada

kosmos Polska prasówka

Dodano 2014-11-13 11:39:18 | Autor: Jacek Gibel

Pierwsze lądowanie na komecie. Poważny pożar na Śląsku. Dwóch wędkarzy utonęło pod Olsztynem.

Pierwsze lądowanie na komecie

Sonda Philae wylądowała wczoraj wieczorem na komecie 67/P Czuriumow-Gierasimienko i nawiązała kontakt z centrum kontroli lotów Europejskiej Agencji Kosmicznej. To kolejny duży krok misji kosmicznych. Podróż sondy w ramach misji Rosetta rozpoczęła się w 2004 roku. Sonda pozwoli na zbadanie powierzchni komet, co może pozwolić na lepsze zrozumienie początków naszej planety i pierwszych form życia.

Poważny pożar na Śląsku

W miejscowości Siemianowice Śląskie doszło wczoraj wieczorem do pożaru w zakładzie przetwarzania odpadów. Nie ma informacji o osobach poszkodowanych, bardzo mało prawdopodobne jest też, by pracownicy znajdowali się w budynku w momencie wybuchu pożaru. Przyczyny wypadku nie są znane. To już drugi duży pożar w siemianowickim zakładzie. Poprzedni miał miejsce dwa lata temu.

Dwóch wędkarzy utonęło pod Olsztynem

Wczoraj w późnych godzinach wieczornych na jeziorze Klebarskim (woj. warmińsko-mazurskie) odnaleziono ciała dwóch wędkarzy. Mężczyźni wypłynęli łódką na ryby. Po zmroku na ich poszukiwania wezwano służby ratownicze - specjalną grupę nurków i straż pożarną. Ratownicy odnaleźli ciała dwóch wędkarzy pod łodzią i w pobliskim trzcinowisku.