MEGAMOCNI

Wiadomości z kraju i ze świata - 14 stycznia

afryka prasówka Ukraina Włochy

Dodano 2015-01-14 11:14:07 | Autor: Jacek Gibel

Powodzie w Afryce. Atak na autobus na Ukrainie. Włosi bez prezydenta.

Powodzie w Afryce

Co najmniej 48 osób zginęło, a ponad 23 tysiące zostało zmuszonych do opuszczenia domów po ulewnych deszczach, jakie przetoczyły się przez Malawi. Prezydent Peter Mutharika ogłosił, że jedna trzecia kraju znajduje się na obszarze klęski żywiołowej i poprosił o natychmiastową pomoc zagraniczną. W sąsiednim Mozambiku z kolei grupa 25 uczniów została zmyta w poniedziałek przez falę powodziową.

Atak na autobus na Ukrainie

Do 12 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych ataku na cywilny autobus w pobliżu ukraińskiego miasta Wołnowacha. W wyniku odniesionych ran zmarły dwie kolejne osoby. Władze Ukrainy oskarżają o atak prorosyjskich separatystów. Dodają też, że była to prowokacja zorganizowana na potrzeby rosyjskich stacji telewizyjnych. Do zdarzenia doszło we wtorek, około 13:30 czasu warszawskiego. W ataku rannych zostało też kilkanaście osób.

Włosi bez prezydenta

Prezydent Włoch Giorgio Napolitano ustąpił ze stanowiska. O swojej dymisji 89-letni szef państwa zawiadomił w liście wystosowanym do włoskiego parlamentu. Rezygnacja była zapowiadana już wcześniej. Powodem ustąpienia Napolitano z funkcji był zaawansowany wiek. Tymczasowo obowiązki prezydenta będzie pełnić przewodniczący Senatu, Pietro Grosso. Pierwsze głosowanie nad następcą Napolitano ma się odbyć 20 stycznia.