MEGAMOCNI

Wiadomości z kraju i ze świata - 15 grudnia

Australia Polska prasówka

Dodano 2014-12-15 11:15:40 | Autor: Jacek Gibel

Atak uzbrojonego napastnika w centrum Sydney. Katastrofa statku na jeziorze Tanganika. Wielka akcja CBŚP.

Atak uzbrojonego napastnika w centrum Sydney

Uzbrojony mężczyzna zaatakował jedną z kawiarni w centrum australijskiego Sydney. Żąda dostarczenia mu flagi Państwa Islamskiego i rozmowy z premierem Tonym Abbottem. W budynku przetrzymywanych jest kilkudziesięciu zakładników. Kilka kobiet wydostało się na zewnątrz - nie wiadomo, czy zostały wypuszczone, czy też zdołały uciec. Według ich informacji, mężczyzna mówił o czterech ładunkach wybuchowe: dwa miał umieścić w lokalu, dwa w dzielnicy biznesowej Sydney. Ewakuowano już Sydney Opera House, gdzie odnaleziono podejrzany pakunek.

Katastrofa statku na jeziorze Tanganika

Co najmniej 129 osób zginęło w katastrofie statku na jeziorze Tanganika. Jednostka zatonęła u wybrzeży Demokratycznej Republiki Konga. Przyczyną wypadku było prawdopodobnie przeładowanie statku i silny wiatr, który wywrócił jednostkę. Z katastrofy uratowano 232 osoby, jednak wciąż trwają poszukiwania ciał. Liczba ofiar może więc jeszcze wzrosnąć.

Wielka akcja CBŚP

38 osób podejrzanych o przemyt narkotyków zatrzymało Centralne Biuro Śledcze Policji. Niedozwolone środki trafiły do Polski z Holandii. Jak poinformował rzecznik prasowy wielkopolskiej policji, policjanci przejęli ok. 100 kg narkotyków: marihuanę, kokainę, amfetaminę oraz ekstazy. Przestępcom przedstawiono łącznie ponad 60 zarzutów dotyczących przemytu i obrotu narkotykami na dużą skalę.